Więźba prefabrykowana. Zalety gotowego rozwiązania

  • by

Więźba dachowa to podstawa konstrukcji każdego dachu. Jej zadaniem jest przenoszenie obciążeń wywieranych na pokrycie dachowe na konstrukcję ścian budynku. Jest to więc element kluczowy, od którego zależy trwałość całego dachu, a błędy konstrukcyjne mogą skutkować poważną katastrofą budowlaną.

Inwestorzy decydujący się na budowę domu mają do wyboru dwie formy wykonania więźby dachowej. Pierwsza to tradycyjna – ciesielska – przygotowywana na budowie przez cieślę. Druga – bardziej nowoczesna – to więźba prefabrykowana, produkowana w zakładzie pod dachem, a na budowie jedynie montowana. To właśnie na drugim wymienionym rozwiązaniu skoncentrujemy się w tym artykule.

Więźba prefabrykowana drewniana

Najpopularniejszą technologią wykonania więźby dachowej prefabrykowanej jest produkcja wiązarów kratownicowych łączonych w fabryce przy pomocy płytek kolczastych. Najczęściej składa się ona z pasa dolnego oraz dwóch pasów górnych.

Bardzo ważnym aspektem, wpływającym na parametry wytrzymałościowe więźby prefabrykowanej jest jakość drewna użytego do jej produkcji. Wykorzystuje się drewno sosnowe lub świerkowe, spełniające wymagania nałożone przez polskie normy budowlane. Wilgotność tarcicy nie może przekraczać 18%. Aby osiągnąć ten parametr, drewno przechodzi proces suszenia przemysłowego, które znacząco podnosi odporność materiału na działalność pleśni i grzybów, a także ogranicza możliwość osiedlenia się w nim insektów. Pomimo tego, tarcica bywa często dodatkowo impregnowana. Drewno poddawane jest również klasyfikacji wytrzymałościowej.

Wytrzymałość drewna wybranego do produkcji więźby prefabrykowanej musi być zgodna z założeniami projektu. Jeżeli materiał okaże się zbyt słaby – dach może ulec uszkodzeniom na skutek obciążenia śniegiem lub porywów wiatru.

Do łączenia elementów drewnianych wykorzystywane są płytki kolczaste w formie stalowych blach z kolcami. Umieszcza się je pomiędzy złożonymi doczołowo fragmentami konstrukcji, które następnie są do siebie dociskane przy pomocy prasy. W ten sposób powstaje trwałe połączenie, które nie wymaga stosowania gwoździ ani klejów.

Więźba dachowa prefabrykowana

Jakość produktu

Podobnie, jak w przypadku prefabrykowanych konstrukcji domów, podstawowe elementy konstrukcyjne więźby prefabrykowanej – wiązary – powstają w całości pod dachem fabryki. Profesjonalne firmy posiadają własne biuro projektowe, które przygotowuje nie tylko projekt dla klienta, ale również pełną dokumentację (w formie papierowej lub elektronicznej) pozwalającą na precyzyjne wykonanie więźby w zakładzie.

Dzięki zastosowaniu maszyn o wysokiej precyzji błąd ludzki jest ograniczany do minimum i wszystkie elementy więźby będą do siebie idealnie dopasowane. Znacząco upraszcza to prace na budowie i minimalizuje ryzyko przykrych niespodzianek, które przedłużą czas trwania inwestycji oraz podniosą koszty.

Czas trwania montażu więźby prefabrykowanej drewnianej

Przygotowane w fabryce wiązary są transportowane na budowę, a następnie składane w kompletną więźbę dachową. Proces ten trwa zwykle jeden, maksymalnie 2-3 dni. Terminarz prac można ustalić z firmą zajmującą się produkcją więźby, co pozwala na precyzyjne zaplanowanie innych działań na budowie.

Czy więźba prefabrykowana będzie droższa od tradycyjnej?

Drewno stosowane do produkcji więźby prefabrykowanej zwykle jest droższe od tego wykorzystywanego w konstrukcjach tradycyjnych. Wykorzystuje się go jednak mniej. Producent już na etapie przygotowania projektu jest w stanie przedstawić koszty – co pozwala na precyzyjne planowanie wydatków podczas inwestycji.

budowa domów szkieletowych

Więźba stalowa

Alternatywą dla powszechnie stosowanej więźby dachowej drewnianej jest więźba stalowa, wykonywana z lekkich profili stalowych. Jest to dobre rozwiązanie dla budynków podnoszonych lub konstrukcji osłabionych – gdyż wykonany w tej technologii dach będzie lżejszy.

W przypadku domów nowych, więźba stalowa stosowana jest zwykle w konstrukcjach opartych o lekki szkielet stalowy. Stanowi ona wówczas integralną część budynku – nie ma konieczności zamawiania, docinania, impregnowania i organizowania ekipy budowlanej do montażu więźby dachowej.

Wszystkie obliczenia dotyczące konstrukcji więźby dachowej w domu stalowym dokonywane są na etapie projektowania budynku. Dlatego też już na samym początku niezbędny będzie wybór pomiędzy pokryciem lekkim (tj. blacha), a ciężkim (dachówka) – gdyż w tym drugim przypadku konstrukcja więźby będzie musiała być mocniejsza.

Dom stalowy nie ogranicza – wbrew części opinii – możliwości wyboru pokrycia dachowego. Stalowa więźba jest odporna na pleśń, grzyby i robaki. Profesjonalnie zaprojektowana i prawidłowo zabezpieczona nie będzie również narażona na niszczenie przez niekorzystne warunki atmosferyczne.

Jeżeli interesują Cię nowoczesne technologie budowy domów – zachęcamy do zapoznania się z innymi artykułami na naszym blogu! Na Platformie DS możesz zamówić szkielet stalowy domu wraz z usługą montażu. Na naszej stronie internetowej znajdziesz również wyszukiwarkę ofert prac budowlanych i wykończeniowych.