Szkielet stalowy

  • by

Pochodząca z Nowej Zelandii nowoczesna technologia lekkiego szkieletu stalowego (SCS) sukcesywnie zyskuje popularność. Domy z wykorzystaniem metalowego szkieletu coraz częściej powstają w USA, Kanadzie oraz w Europie Zachodniej. Właściwości i cechy użytkowe domów w technologii SCS niczym nie ustępują tradycyjnym konstrukcjom murowanym oraz lepiej znanemu szkieletowi drewnianemu. Pod pewnymi względami nawet je przewyższają. Jednak jak każda nowość, technologia ta wymaga poznania. Przedstawiamy więc Państwu szkielet stalowy.

Jak powstaje dom w technologii lekkiego szkieletu stalowego?

Zasadniczą różnicą pomiędzy tradycyjnym budownictwem murowanym a technologią szkieletu stalowego jest proces powstawania konstrukcji. Tradycyjny dom powstaje na budowie, cegła po cegle. W przypadku SCS jest zdecydowanie inaczej. Projekt architektoniczny jest dostosowywany i przetwarzany na projekt konstrukcyjny przez inżynierów biura konstrukcyjnego producenta konstrukcji stalowej. Specjalistyczne oprogramowanie jest w pełni zintegrowane z systemem sterującym maszynami służącymi do produkcji profili. Dzięki temu ryzyko pomyłki jest zredukowane do minimum.

Po wprowadzeniu modelu domu do systemu praca człowieka w pewnym sensie się kończy. Produkcją wszystkich elementów zajmują się precyzyjne maszyny, zachowujące dokładność rzędu 0,5 mm. Dzięki temu szkielet stalowy jest bardzo dobrze spasowany i ryzyko „przykrych niespodzianek” podczas montażu jest znikome. Ponadto proces praktycznie nie generuje odpadów – co w dobie troski o środowisko ma rosnące znaczenie.

Szkielet stalowy – lekki i praktyczny

Wyprodukowane w taki sposób elementy są następnie łączone w większe fragmenty – m.in. prefabrykowane panele ścienne, belki stropowe oraz więźbę dachową, która jest w tej technologii zintegrowana z resztą budynku. Pomimo często dużych rozmiarów, poszczególne komponenty domu nie są ciężkie (nazwa „lekki szkielet” nie jest tu więc przypadkowa) i do ich montażu zwykle nie potrzeba sprzętu dźwigowego, a niektóre elementy można przenosić nawet w dwie osoby. Korzystnie przekłada się to także na koszty transportu prefabrykowanych elementów na plac budowy.

Dzieje się tak ze względu na właściwości stali, która w porównaniu do innych materiałów wykorzystywanych do budowy domu cechuje się bardzo dobrym stosunkiem wytrzymałości do własnego ciężaru. Szkielet stalowy o danej zdolności przenoszenia obciążeń będzie więc dużo lżejszy niż odpowiadająca mu budowla murowana. Stosowane są w nim gięte na zimno profile ze stali konstrukcyjnej o klasie 280 lub 350, ocynkowane ogniowo powłoką 275 g/m2. Całość na etapie produkcji jest więc profesjonalnie zabezpieczona przez korozją. Dodatkowo, aby uniknąć ognisk rdzy szkielet stalowy jest skręcany lub nitowany, a nie spawany.

Wszystkie otwory montażowe, służące do prowadzenia instalacji energii elektrycznej, wody, gazu czy nawet systemu wentylacyjnego, wprowadzane są do systemu na etapie prefabrykacji. Dzięki temu ich montaż jest dużo prostszy niż w przypadku konstrukcji tradycyjnych.

domy w trzy miesiące

Ile trwa budowa w technologii lekkiego szkieletu stalowego?

Przechodzimy w ten sposób do jednej z ważniejszych zalet lekkiego szkieletu stalowego jako konstrukcji domu. Samo jej postawienie trwa zwykle ok. 7 dni. Płytowanie ścian zewnętrznych i dachu oraz obicie folią wiatroizolacyjną to kolejny tydzień. Proces wykończenia natomiast nie odbiega znacząco od dobrze znanego wszystkim wykańczania domu murowanego. Choć i tutaj prace mogą być realizowane nieco szybciej – ze względu na przygotowane wcześniej otwory instalacyjne i brak mokrych tynków wewnątrz (stosowane są płyty GK, więc nie trzeba czekać na wyschnięcie domu). Dom w technologii SCS może więc być gotowy w 3 – 4 miesiące – wiele zależy od planowania.

W budynkach w konstrukcji lekkiego szkieletu stalowego, na elewacji oraz jako pokrycie dachu można stosować te same materiały co w budownictwie klasycznym. Stylistykę wykończenia wyznaczą więc kreatywność inwestora i projektanta, a nie ograniczenia technologiczne. Solidność i trwałość konstrukcji takich budynków, znajduje potwierdzenie w terenach o wzmożonej aktywności sejsmicznej. Jest to jedna z niewielu technologii zalecana do stosowania w budynkach wznoszonych na takim terenie.

Szkielet metalowy w praktyce – ciepło i bezpiecznie

Stal cechuje się wysoką zdolnością do przewodzenia ciepła. W związku z tym, jako element konstrukcyjny zwykle kojarzy się z chłodem. Lekki szkielet stalowy wymaga więc zastosowania odpowiedniej izolacji, co jest oczywiście uwzględniane na etapie projektowania i samej budowy. W efekcie przegrody w budynkach wznoszonych w technologii SCS spełniają standardy domów energooszczędnych, a nawet pasywnych. Przekłada się to na realne oszczędności na ogrzewaniu i podnosi komfort użytkowania budynku.

Mocną stroną szkieletu stalowego jest również jego trwałość i odporność na działanie czynników zewnętrznych. Konstrukcja tego typu, użytkowana zgodnie z przeznaczeniem, przetrwa 100 – 200 lat. Budynek w technologii SCS musi spełnić takie same wymagania techniczne jak dom murowany czy drewniany – zapewnia więc bezpieczeństwo mieszkańcom. Ponadto konstrukcja domu jest odporna na wszelkie drobnoustroje, grzyby, pleśnie i robaki.

Na koniec najważniejsze – jaka jest cena domu ze szkieletem stalowym?

Trudno tutaj o jednoznaczną odpowiedź, gdyż koszt budowy domu w największym stopniu zależy od projektu. Należy jednak stwierdzić, że dom w technologii lekkiego szkieletu stalowego cenowo jest porównywalny do domów murowanych czy w technologii szkieletu drewnianego. O ile sama konstrukcja może być droższa, o tyle zaoszczędzić można na roboczogodzinach pracowników budowy. Ponadto dom energooszczędny przyniesie oszczędności w trakcie eksploatacji.

Dom w technologii energooszczędnej nie traci szybko na wartości, a trwałość konstrukcji sprawia, że nie będzie się on również szybko starzeć. Jego elementy nadają się do ponownego wykorzystania lub pełnego recyklingu. Jest to więc inwestycja na lata, która stanowi stosunkowo nieduże obciążenie dla środowiska.