Ocieplenie domu szkieletowego

  • by

Komfort cieplny to podstawa wygodnego mieszkania w nowym domu. Pojęcie to oznacza stan, w którym nasz organizm nie odczuwa ani nadmiernego chłodu, ani nie jest nam zbyt ciepło. Jednym słowem – optymalnie. Budynek, aby zapewnić nam komfort musi być wyposażony w dopasowany do naszych potrzeb system grzewczy oraz sprawnie działającą wentylację, a co najważniejsze – powinien być prawidłowo odizolowany od warunków termicznych na zewnątrz. Tylko dzięki odpowiedniej warstwie izolacji zagwarantujemy sobie najlepsze warunki termiczne latem i zimą, bez niepotrzebnie wysokich rachunków za ogrzewanie lub chłodzenie budynku. Oto kilka istotnych informacji o ociepleniu domu szkieletowego.

Warunki Techniczne 2021 – wymagania dotyczące ocieplenia

Każdy nowy budynek mieszkalny powinien spełniać wymagania zawarte w Warunkach Technicznych. Jednym z załączników do tego dokumentu są wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej oraz inne związane z oszczędnością energii. 2021 rok przyniósł kolejne zmiany – wzrost wymagań, które w zasadzie spełniają obecnie założenia technologiczne domów energoooszczędnych.

Załącznik ten określa minimalne wartości współczynnika przenikania ciepła U wyrażonej w jednostce W/(m²·K). Dla budynków mieszkalnych (czyli o temperaturze wewnętrznej powyżej 16°C) będą to odpowiednio:

  • dla ścian zewnętrznych – 0,2 W/(m²·K),
  • dla dachów, stropodachów i stropów pod nieogrzewanymi poddaszami – 0,15 W/(m²·K),
  • dla podłóg na gruncie – 0,3 W/(m²·K).

Wartości te przekładają się wprost na wymagane parametry ocieplenia domu. Można więc powiedzieć, że stosując się do Warunków Technicznych (a innego wyjścia nie mamy), zapewniamy sobie wysoki komfort termiczny w naszym domu.

Ocieplenie ścian w domu szkieletowym stalowym

Standardowa konstrukcja ściany zewnętrznej w domu wykonanym w technologii lekkiego szkieletu stalowego (SCS) ma grubość około 15 cm. Składa się z (od wewnątrz):

  • pokrycia wewnętrznego ściany (zwykle płyta gk),
  • warstwy paroizolacji,
  • 15 cm ocieplenia – wełny mineralnej lub pianki PUR,
  • warstwy wiatroizolacji,
  • obicia zewnętrznego (płyta OSB, MFP lub inna).

Tego typu przegroda, w zależności od współczynnika przewodzenia ciepła λ zastosowanego wewnątrz, sama w sobie stanowi już całkiem przyzwoitą izolację termiczną (U = 0,21 – 0,25 W/(m²·K)), ale nie spełni aktualnych wymagań i nie będzie gwarantem wysokiego komfortu termicznego.

Dlatego też zawsze stosowana jest zewnętrzna warstwa ocieplenia ścian, montowana na warstwie płyt OSB. Tutaj najczęściej wybierane są wełna mineralna lub styropian. Materiały te posiadają bardzo zróżnicowane współczynniki λ. Jest to zwykle od ok. 0,03 W/(m·K) do ok. 0,045. Najczęściej im niższy współczynnik, tym wyższa cena produktu, co również warto wziąć pod uwagę w kalkulacjach inwestycji.

Standardowa grubość całkowita ściany wykonanej w technologii SCS to 28 – 35 cm. W przypadku najwęższym mamy do czynienia z zestawem 15 cm izolacji w konstrukcji + 10 cm na elewacji. Najgrubszy wskazany wariant to już 15 cm ocieplenia zewnętrznego ściany.

Zakładając, że montujemy na ścianie styropian o współczynniku λ na poziomie 0,04 W/(m·K), to w wersji z 10 cm ociepleniem elewacji otrzymujemy przegrodę o U równym ok. 0,15 W/(m²·K). Jeżeli zdecydujemy się na 5 cm więcej – będzie to już ok. 0,13 W/(m²·K). Różnica z pozoru wydaje się niewielka, ale po przeliczeniu zapotrzebowania na ciepło całego domu może okazać się znacząca. Tak czy inaczej – zarówno wariant z 10 cm jak i 15 cm warstwą ocieplenia ścian spełnia Warunki Techniczne 2021. Grubsze ocieplenie to wyższy komfort cieplny i niższe rachunki za ogrzewanie.

Ocieplenie dachu lub stropu

W przypadku domów parterowych standardem są poddasza nieogrzewane. Bardzo ważna jest wówczas odpowiednia izolacja stropu. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się wełnę mineralną, zdecydowanie rzadziej styropian. W przypadku materiałów o najniższych z zaprezentowanych wcześniej współczynnikach λ – rzędu 0,031 – 0,035 W/(m·K), teoretycznie do spełnienia założeń Warunków Technicznych wystarcza ok. 25 cm ocieplenia. Dość często zalecana jest jednak warstwa wełny o grubości 30 – 35 cm. Do ocieplania stropów wykorzystuje się również piankę PUR – jej parametry izolacyjne zależą od rodzaju i jakości nałożonej warstwy.

Jeśli chodzi o ocieplanie dachów – standardem jest izolacja nakrokwiowa lub mieszana (nakrokwiowa i międzykrokwiowa). Do tego celu wykorzystuje się, podobnie jak w przypadku stropów, wełnę mineralną. Zalecany standard to ok. 30 – 35 cm. Alternatywą dla wełny mineralnej jest pianka poliuretanowa.

Izolacja płyty fundamentowej

Standardem w przypadku izolacji płyt fundamentowych jest styropian lub polistyren ekstrudowany. Izolacja o grubości 10 – 15 cm, ułożona pod płytą i wokół jej krawędzi stanowi bardzo dobre zabezpieczenie przed wychładzaniem się podłogi. Profesjonalnie ułożone ocieplenie będzie również wolne od mostków termicznych.

Na koniec – ciekawostka!

Ocieplenie domu szkieletowego wykonanego w technologii lekkiego szkieletu stalowego można zrealizować wykorzystując praktycznie każdy dobrze znany materiał izolacyjny. Poradzi sobie z nim również większość wykonawców.

Warto jednak wspomnieć o jednej ciekawostce – ściany wykonane w technologii SCS są dużo cieńsze od ścian murowanych o takich samych parametrach termicznych. Dla stumetrowego domu zmiana technologii z murowanej na stalową to dodatkowe 6 m² powierzchni użytkowej – czyli np. całkiem wygodna łazienka, spiżarnia lub schowek.