Jak wybrać firmę budowlaną do wykończenia domu?

  • by

Niezależnie od wybranej technologii budowy, gdy dom osiągnie stan surowy zamknięty, rozpoczyna się proces jego wykańczania. To właśnie od tego etapu prac w dużej mierze zależą walory estetyczne oraz użytkowe budynku. Z tego względu warto otoczyć szczególną uwagą wybór firmy budowlanej, której powierzymy wykonanie usług. Czy będzie to jedna firma? Nie zawsze. Zakres prac, które należy wykonać jest tak szeroki, że może być konieczne skorzystanie z usług wielu wykonawców. Lista ofert jest bardzo długa, więc rodzi się pytanie – jak odróżnić ekspertów od początkujących? W artykule podpowiadamy, jak wybrać firmę budowlaną do wykończenia domu!

Po pierwsze – określ swoje potrzeby

Zanim przystąpisz do poszukiwania firmy budowlanej, koniecznie postaraj się określić czego potrzebujesz. Nie chodzi tutaj o znajomość technologii czy materiałów budowlanych – w tym doradzą Ci eksperci – ale przede wszystkim o zakres niezbędnych prac i odpowiedzialności wykonawcy.

Wiele firm w swojej ofercie umieszcza słowo „kompleksowe”, co dla laika może oznaczać, że zajmie się od początku do końca procesem wykończenia. Jednak nie w każdym przypadku się to sprawdza, ponieważ wykonawcy nie zawsze potrafią spełnić nietypowe wymagania inwestora. Dobrze przygotowana lista potrzeb przyda się na każdym kolejnym etapie poszukiwań firmy budowlanej.

Gdzie szukać firmy budowlanej?

Można wyróżnić trzy drogi poszukiwań. Pierwszą z nich są polecenia rodziny i znajomych. Drugą – wykorzystanie kontaktów pozyskanych od autorów projektów oraz firm, z którymi do tej pory współpracowaliśmy. Trzecia, równie często wykorzystywana opcja, to poszukiwanie fachowców „z ogłoszenia”. W tym wypadku główną rolę odgrywa internet.

Każde z rozwiązań ma swoje zalety, jak i wady. Najbliżsi chętnie polecą sprawdzonych fachowców. Nie powinno to jednak wpływać na końcową decyzję co do wyboru firmy budowlanej – nie zawsze to, co zadowoliło ich, będzie odpowiednie dla Ciebie. Podjęcie decyzji w oparciu o porady projektantów czy innych wykonawców wydaje się rozsądne, ale nie może to uśpić Twojej czujności – zawsze sprawdzaj opinie poprzednich klientów. Internet to bardzo wygodna opcja, gdyż pozwala na dokładną selekcję firm na podstawie oczekiwań i zapoznanie się z komentarzami innych inwestorów. Nie można jednak zapomnieć o tym, że jeśli opinie nie są weryfikowane, łatwo nimi manipulować.

Sprawdź umiejętności i doświadczenie

Wybierając firmę budowlaną, decyzję warto oprzeć o doświadczenie jej pracowników. Niekoniecznie jednak musi to być kilkadziesiąt lat na rynku. Ważne, by wykonawca miał za sobą wiele inwestycji wykorzystujących rozwiązania, które planujesz umieścić w swoim domu. Jeśli decydujesz się na usługi kompleksowe, zweryfikuj, czy firma posiada w swojej kadrze fachowców z każdej dziedziny – od wykańczania ścian, przez montowanie wszystkich instalacji, po ich wstępną konfigurację – oraz uprawnienia do wydania odpowiednich dokumentów potwierdzających zgodność wykonanych prac z obowiązującymi przepisami.

Umiejętności to nie tylko wykształcenie i doświadczenie, ale również certyfikaty producentów i różnego rodzaju organizacji. Jeżeli decydujesz się na wykorzystanie nowoczesnych materiałów lub innowacyjnych instalacji, sprawdź, czy firma może pochwalić się szkoleniami w tym zakresie. Często bowiem twórcy nowych rozwiązań, w celu ich rozpowszechnienia i zapewnienia jakości wykonania, przygotowują certyfikowane szkolenia, podnoszące umiejętności pracowników firm budowlanych.

Wybór firmy budowlanej

Poznaj portfolio i opinie klientów

Dobra firma budowlana, obok chwalenia się wiedzą i doświadczeniem pracowników, powinna również posiadać rozbudowane portfolio inwestycji. Będą to nie tylko zdjęcia efektów, ale również informacje o zakresie wykonywanych prac i zastosowanych rozwiązaniach. Całość zwykle jest dopełniona referencjami od zadowolonych klientów.

Wykonawca, któremu zależy na dobrym wizerunku, z pewnością będzie posiadać kilka kontaktów do klientów, z którymi będzie można porozmawiać o doświadczeniach ze współpracy. Warto taką możliwość wykorzystać i jeśli tylko się uda, umówić się na spotkanie by zobaczyć na własne oczy rezultaty prac wykonawców. Pomoże to w wyborze firmy budowlanej.

Zadbaj o wycenę i niezbędne dokumenty

Jeżeli firma jest w stanie wykonać prace, których potrzebujesz, cena jest akceptowalna, a doświadczenia innych klientów wskazują, że jakość będzie w pełni zadowalająca – nadchodzi czas na podpisanie umowy. Wstępem do niej powinna być oczywiście dokładna wycena prac oraz materiałów, jeśli firma je zapewnia. Wszystkie elementy, w tym zakres działań, odpowiedzialność, koszty oraz gwarancja powinny znaleźć się w umowach podpisywanych z firmą. Żyjemy w czasach, kiedy „na wszystko trzeba mieć papier” i dochodzenie ewentualnych roszczeń, związanych z różnego rodzaju niedoróbkami, bez odpowiednich dokumentów jest praktycznie niemożliwe.

Dokumentacja będzie również niezbędna na etapie odbioru oraz ewentualnych kontroli czy innych rozliczeń. Dlatego też warto każdy kolejny istotny etap prac – a zwłaszcza montaż urządzeń i instalacji – potwierdzać stosownym dokumentem.

Jak wybrać firmę budowlaną do wykończenia domu szkieletowego?

Domy szkieletowe (w tym domy ze stali) znacząco różnią się od tradycyjnych konstrukcji pod względem procesu ich montażu na placu budowy. Jednak etap wykończenia budynku w zasadzie jest identyczny, a można powiedzieć, że nawet nieco łatwiejszy, gdyż niezbędne otwory montażowe przewiduje się już na etapie prefabrykacji. Powinny więc sobie z nim poradzić wszystkie profesjonalne firmy oferujące usługi wykończeniowe. Warto jednak zwrócić uwagę, czy dany wykonawca ma już doświadczenia z domami szkieletowymi.

Jeżeli interesuje Cię budowa domu w oparciu o lekki szkielet stalowy, zapoznaj się z ofertą naszej Platformy. Znajdziesz u nas także wyszukiwarkę wykonawców prac wykończeniowych, wykorzystującą obszerną bazę oferteo.pl.