Etapy budowy domu szkieletowego

  • by

Budowa domów szkieletowych zdecydowanie różni się od procesu inwestycyjnego przy wyborze tradycyjnej technologii murowanej. Różnice z punktu widzenia technicznego omawialiśmy w wielu poprzednich artykułach na naszym blogu. Tym razem skupimy się na etapach budowy domu szkieletowego w technologii SCS. Jak wygląda cały proces z punktu widzenia inwestora?

Przede wszystkim należy pamiętać, że budowa domu szkieletowego, niezależnie od technologii, trwa dużo krócej niż wznoszenie domu murowanego. Już po 3 – 4 miesiącach inwestor może posiadać gotowy do zamieszkania budynek. Tradycyjna budowa może trwać ponad rok. O ile w drugiej sytuacji można rozłożyć koszty w dłuższym czasie, o tyle decydując się na dom szkieletowy należy przygotować odpowiednie fundusze już na samym początku inwestycji.

Pierwszy etap budowy domu szkieletowego – projekt

Na samym początku każdego inwestora czeka kluczowa decyzja – jaki projekt wybrać? To właśnie na tym etapie budowy domu szkieletowego decydują się koszty inwestycji – w zależności od wielkości, poziomu skomplikowania bryły budynku, a także jego wykończenia zmienia się cena konstrukcji i późniejsze koszty prac dodatkowych. Na etapie projektu uwzględniane są wszystkie instalacje, gdyż jest on następnie dostosowywany do możliwości technologicznych linii produkcyjnej w zakładzie producenta szkieletu stalowego.

Projekt jest również niezbędny do uzyskania pozwolenia na budowę.

Mamy projekt budowlany? Czas na pozwolenia!

Kolejny bardzo istotny etap budowy domu to pozyskanie pozwolenia na budowę. Projekt budowlany to nie wszystko – inwestor musi posiadać m.in.:

  • wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzję o warunkach zabudowy,
  • mapy do celów projektowych z adaptacją projektu do działki,
  • warunki techniczne związane z dostawą mediów,
  • oświadczenie o prawie do dysponowania działką na cele budowlane,
  • zaświadczenie o uprawnieniach architekta,
  • zaświadczenie o wyłączeniu działki z produkcji rolnej,
  • inne opinie, uzgodnienia i pozwolenia wymagane przepisami szczególnymi.

Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać u organów wydających pozwolenie na budowę. Nasza Platforma przygotowała również kompendium wiedzy na temat czynności i osób, które występują w procesie budowlanym.

Gdy decyzja zostaje wydana, niezbędne jest uzyskanie dziennika budowy oraz (jeśli jeszcze go nie mamy) znalezienie kierownika budowy. Po wypełnieniu wszystkich formalności prawnych należy złożyć zawiadomienie o terminie rozpoczęcia robót budowlanych.

Dopiero na tym etapie można rozpocząć prace budowlane.

budowa domów szkieletowych

Rozpoczynamy budowę – czas na fundamenty

Po przebrnięciu przez etap związany z dokumentacją można wbić pierwszą łopatę na placu budowy. Efektem będzie stan zerowy, oznaczający doprowadzenie robót budowlanych do poziomu terenu. Prace te można wykonywać w czasie, gdy trwa produkcja szkieletu do budowy domu.

Podstawą dla domu stalowego jest płyta fundamentowa. Można ją zamówić jako pakiet do samodzielnego montażu lub zlecić jej wykonanie lokalnym firmom. Przygotowanie fundamentów to w zasadzie jedyne prace mokre podczas budowy domu szkieletowego w technologii SCS. Trwają one 6 – 7 dni, następnie konieczna jest przerwa technologiczna, minimum 14 dni.

Montaż konstrukcji szkieletu

Kolejny, bardzo istotny etap to montaż konstrukcji szkieletu na przygotowanej wcześniej płycie fundamentowej. Trwa on naprawdę krótko – ok. 7 dni. W przypadku technologii SCS więźba dachowa jest integralną częścią budynku, więc jest montowana razem z konstrukcją przegród zewnętrznych i wewnętrznych. Szkielety ścian zawierają otwory montażowe na stolarkę.

Stan surowy otwarty

Po zainstalowaniu szkieletu budynek jest doprowadzany do tzw. stanu surowego otwartego. Montowane są płyty poszycia ścian zewnętrznych (OSB, MFP) oraz pierwsza warstwa pokrycia dachu (np. folia). Ponadto ściany pokrywane są wiatroizolacją.

Stan surowy zamknięty

Po zamontowaniu poszycia zewnętrznego należy „zamknąć” budynek. W tym celu zakładane jest wybrane pokrycie dachu, a także instalowane są rynny. Na tym etapie montowana jest także stolarka okienna i drzwiowa zewnętrzna. W efekcie wnętrze budynku jest zabezpieczone przed działaniem czynników zewnętrznych.

Elewacja

Po osiągnięciu stanu surowego zamkniętego w domu szkieletowym zwykle wykonuje się jego elewację. Technologia SCS nie ogranicza możliwości wyboru pokrycia ścian. Rolę wykończenia mogą pełnić zarówno popularne tynki na styropianie lub wełnie mineralnej, jak i bardziej wyszukane materiały – tj. drewno, cegła klinkierowa czy kamienie elewacyjne.

Czas na instalacje

Prace wewnątrz budynku rozpoczynają się od montażu wszystkich niezbędnych instalacji. Technologia szkieletu stalowego ułatwia pracę, gdyż otwory montażowe są wykonywane na etapie prefabrykacji. Dzięki temu zakładanie instalacji elektrycznej, hydraulicznej, grzewczej, wentylacyjnej, kanalizacji i innych, dodatkowych systemów przebiega szybciej.

Wewnętrzna izolacja termiczna i zamknięcie przegród

Po wykonaniu instalacji w przegrodach montowana jest izolacja cieplna i akustyczna. Rolę ocieplenia w technologii lekkiego szkieletu stalowego pełni wełna mineralna lub pianka PUR. Po wykonaniu izolacji przegrody zewnętrzne są zamykane okładzinami wewnętrznymi – płytami GK, które następnie są szlifowane oraz malowane.

Prace wykończeniowe

Po zakończeniu prac nad przegrodami zewnętrznymi przychodzi czas na wykończenie wnętrza budynku. Montowane są drzwi i parapety, podłogi, a ściany są malowane lub wykańczane różnego typu pokryciami. Wykonywany jest tzw. „biały montaż”, instalowane gniazda i włączniki elektryczne. Całość dopełniają inne elementy wyposażenia, wybrane według preferencji inwestora.

Zanim zaczniesz użytkować budynek…

Po zakończeniu budowy, a przed rozpoczęciem użytkowania nowego domu należy zgłosić zakończenie prac. Wszelkie informacje na ten temat można uzyskać u organów wydających pozwolenie na budowę.

Przedstawiliśmy najważniejsze etapy budowy domu szkieletowego. W toku prac zdarzają się pewnego rodzaju odstępstwa – np. elewację można wykonać nieco później niż tuż po osiągnięciu stanu surowego zamkniętego – ale praktycznie każda budowa jest wykonywana według omówionych przez nas kroków. Jeśli interesuję Cię domy ze stali – zapraszamy do lektury innych artykułów na naszym blogu.