Domy ze stali – jak powstają i jakie są ich cechy?

  • by

Stalowe domy budowane w oparciu o technologię lekkiego szkieletu stalowego (SCS) to nowoczesna, ciągle rozwijająca się metoda, która w naszych warunkach klimatycznych z powodzeniem może zastąpić tradycyjne domy murowane lub szerzej znaną technologię szkieletu drewnianego. W przypadku domów ze stali, na pierwszym etapie mówi się bardziej o produkcji szkieletu budynku niż o procesie budowy. W tym artykule postaramy się w prosty sposób wyjaśnić podobieństwa i różnice pomiędzy SCS, a powszechnie stosowanymi technologiami budowy.

Jak powstaje dom ze stali?

Podstawą konstrukcji takiego budynku jest szkielet stalowy. Produkowany jest on na zamówienie, w oparciu o projekt architektoniczny przekazany przez inwestora lub biuro architektoniczne. To właśnie na jego podstawie inżynierowie biura konstrukcyjnego producenta szkieletu tworzą tzw. projekt konstrukcyjny (oraz wykonawczy), wykorzystując specjalistyczne oprogramowanie, dostosowane do maszyn zamontowanych na linii produkcyjnej. Wysoka precyzja tej technologii umożliwia wytwarzanie elementów domu z dokładnością nawet do 0,5 mm. Dzięki temu gotowy szkielet jest perfekcyjnie dopasowany, a jego montaż może odbyć się bez niemiłych niespodzianek. Proces produkcji ogranicza ryzyko wystąpienia błędów ludzkich do minimum. W fabryce, poza samym szkieletem, wykonywana jest częściowa prefabrykacja ścian. Dzięki temu proces budowy domu trwa krócej.

Warto wspomnieć również o tym, że wszystkie niezbędne otwory montażowe – dla instalacji elektrycznych, wodnych, gazowych i innych – trafiają do projektu konstrukcyjnego. Znacząco ułatwia to pracę elektryków, hydraulików i monterów innych systemów. Zmniejsza także ryzyko pogorszenia parametrów izolacyjnych domu, spowodowanych prowadzeniem instalacji w przegrodach zewnętrznych. Kucie bruzd i wiercenie otworów będzie bowiem zbędne, gdyż kable i rury wystarczy poprowadzić w niewykończonej, pustej konstrukcji domu stalowego, z wykorzystaniem prefabrykowanych otworów.

Poznaj możliwości Platformy DS i zbuduj z nami swój własny dom!

Budowa domu stalowego – od fundamentów po dach

Kolejną różnicą pomiędzy SCS, a technologią tradycyjną jest fakt, że domy stalowe stawiane są na płytach fundamentowych. Rozwiązanie to ma szereg zalet. Wykonanie trwa krócej, jest prostsze, a jednocześnie bardziej precyzyjne. Ponadto, płyta fundamentowa równomiernie przenosi obciążenia, a ciągłość izolacji eliminuje wystąpienia mostków termicznych. Jej parametry cieplne są dużo lepsze niż tradycyjnych fundamentów.

Na tak przygotowaną budowę przywożone są elementy prefabrykowane, które zawierają nie tylko konstrukcję przegród, ale również więźbę dachową. Ściany wypełniane są pianką PUR lub wełną mineralną. Przegrody zewnętrzne zamykane są przy użyciu płyt OSB, MFP lub innych. Wewnątrz budynku stosuje się natomiast płyty GK. Na dachu montowana jest izolacja nakrokwiowa lub mieszana – nakrokwiowa i międzykrokwiowa.

Bardzo ważnym czynnikiem podczas prac budowlanych – a w zasadzie można powiedzieć, że montażowych – jest lekkość prefabrykatów. Większość elementów konstrukcyjnych może być przenoszona i ustawiana przez dwóch – trzech pracowników, a ciężki sprzęt na placu budowy zwykle jest zbędny.

Wykończenie ścian i dachu

O ile proces produkcji i stawiania konstrukcji domu ze stali różni się od tradycyjnych metod stosowanych na budowach, o tyle sam proces wykańczania jest w zasadzie identyczny i może się nim zająć praktycznie każdy fachowiec. Wbrew często powtarzanym opiniom konstrukcja szkieletowa nie jest słabsza od tradycyjnej i ograniczenia materiałowe nie są problemem.

Zamkniętą konstrukcję ścian zewnętrznych można wykończyć przy pomocy popularnych tynków i elewacji układanych na styropianie lub wełnie mineralnej. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zastosować bardziej wyszukane metody i materiały – od drewna, przez ceramikę, po kamień elewacyjny.

Podobna dowolność jest w przypadku wyboru pokrycia dachu. Konstrukcja poradzi sobie z obciążeniami generowanymi przez blachę, blachodachówkę oraz różnego typu dachówki. Wykończenie wnętrza w profesjonalnie zaprojektowanym budynku również jest ograniczone tylko inwencją architekta i inwestora.

dom ze stali

Czas trwania budowy

Budowa domu stalowego jest procesem zdecydowanie krótszym niż stawianie konstrukcji tradycyjnej. Płyta fundamentowa powstaje w 6 – 7 dni. To jedyny element, który musi zostać wykonany w technologii mokrej, wszystkie dalsze prace budowlane mogą (ale nie muszą) być prowadzone w systemie suchej zabudowy. Po wyschnięciu płyty fundamentowej stawiany jest na niej szkielet stalowy – trwa to również około tygodnia. Kolejny tydzień należy przeznaczyć na płytowanie przegród zewnętrznych i połaci dachowej oraz wykonanie wiatroizolacji.

Czas trwania dalszych działań zależy od wybranych materiałów i metod prac budowlanych oraz wykończeniowych. Doświadczenia ekspertów wskazują na to, że budowa domu pod klucz trwa zwykle 3–4 miesiące. Tak więc „dom w 3 miesiące” to nie pusty slogan, a możliwa do zrealizowania deklaracja.

Cena domu stalowego

Wybór technologii, w której zostanie zrealizowany budynek nie ma decydującego znaczenia na ostateczne koszty budowy. Kilka–kilkanaście lat temu było inaczej, gdyż technologie szkieletowe dopiero się w Polsce pojawiły, więc najtaniej było znaleźć fachowców od technologii murowanej.

Obecnie jednak, czynnikiem decydującym jest projekt – wymiary, poziom skomplikowania bryły, wybrane materiały wykończeniowe oraz elementy wyposażenia. Końcowy koszt jest podobny, ale rozkład nakładów finansowych w trakcie budowy będzie się różnił. Przykładowo konstrukcja stalowa na wstępie będzie wydawać się droższa, ale wygeneruje oszczędności na roboczogodzinach podczas prac montażowych i wykończeniowych.

Nowoczesne systemy izolacji spowodowały również, że koszt domu lepiej docieplonego jest jedynie o kilka procent wyższy niż podobnej konstrukcji z podstawowym ociepleniem. Warto więc wziąć pod uwagę potencjalne oszczędności w eksploatacji.

Chcesz zbudować dom w oparciu o konstrukcję stalową? Skorzystaj z naszego formularza wyceny!

Ogrzewanie domu ze stali

Profesjonalnie zaprojektowany i wykonany dom ze stali spełnia ciągle rosnące wymagania stawiane w Warunkach Technicznych. Budynek w technologii SCS z odpowiednio dobraną izolacją, zastosowaniem nowoczesnej stolarki i wentylacji spełnia standard domu energooszczędnego, a może stać się również domem pasywnym.

Dzięki temu technologia SCS jest odpowiednia dla zastosowania odnawialnych źródeł energii. Niskie zapotrzebowanie na energię cieplną sprawia, że dom tego typu można w oszczędny sposób ogrzać przy użyciu pompy ciepła. Oczywiście sprawdzą się tu również nowoczesne, oszczędne i ekologiczne kotły na gaz czy biomasę. Energooszczędność budynku i wysoka efektywność systemów grzewczych (oraz wentylacji) przekładają się na realne oszczędności finansowe.

Oszczędności, bezpieczeństwo i… więcej miejsca – czyli co zyskuje inwestor?

Stalowe domy to oszczędność nie tylko czasu, ale również i pieniędzy. Decydując się na budowę domu, warto myśleć przyszłościowo – grubsza, nieco droższa warstwa izolacji zwróci się z nawiązką już po kilku latach, obniżając koszty ogrzewania.

Standardowe ściany zewnętrzne domu ze stali mają grubość od ok. 28 do 35 cm. W pierwszym przypadku grubość ocieplenia wynosi 15 cm w konstrukcji i 10 cm na elewacji. W wariancie grubszym na elewacji znajduje się natomiast 15 cm izolacji.

W efekcie współczynnik U dla takich ścian wynosi:

  • dla wersji 28 cm – U ok. 0,15 W/(m²·K),
  • dla wersji 35 cm – U ok. 0,13 W/(m²·K).

Należy jednak pamiętać, że końcowa wartość współczynnika przenikania ciepła zależy od materiałów zastosowanych do izolacji budynku.

Dlaczego o tym wspominamy? Aby osiągnąć takie parametry termiczne w technologii tradycyjnej, należy zbudować ściany o ok. 15 cm grubsze! Technologia SCS przy tej samej powierzchni zabudowy zapewnia więc większą powierzchnię użytkową. Dom ze stali o powierzchni zabudowy 100 m² posiada aż o 6 m² więcej przestrzeni użytkowej niż identyczny budynek wzniesiony metodą tradycyjną. Wystarczy, by stworzyć dodatkową łazienkę, praktyczną pralnię, spiżarnię lub funkcjonalną garderobę przy sypialni.

Szkielet stalowy w połączeniu z zabezpieczonym wypełnieniem eliminuje ryzyko zagnieżdżenia się w przegrodach drobnoustrojów, grzybów czy robaków. Ma to wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo użytkowników – tego rodzaju nieproszeni goście mogą być trudnym do wykrycia źródłem alergii lub chorób. Ponadto, technologia szkieletowa bardzo dobrze sprawdza się na terenach aktywnych sejsmicznie – jest stabilna i trwała. Żywotność konstrukcji określa się na 100 – 200 lat, więc zbudowany teraz dom ze stali może służyć kilku pokoleniom.

Coraz więcej osób, obok bezpieczeństwa i kwestii finansowych, zwraca uwagę na kwestie ekologii. Nowoczesne podejście do konstrukcji domu, z zastosowaniem precyzyjnych technologii pozwoliło na zminimalizowanie ilości odpadów podczas produkcji. Mało tego, całość w 100% podlega recyklingowi.