Domy prefabrykowane całoroczne – podstawy konstrukcji

  • by

Technologia budownictwa z prefabrykatów to kolejna metoda budowania domu, która pozwala na znaczące skrócenie procesu realizacji inwestycji. Opiera się ona w całości na prefabrykatach, które w miejscu docelowym są jedynie składane w kompletny budynek. Z technologią tą kojarzone są zwykle hale produkcyjne, magazynowe lub pawilony handlowe, a także domki letniskowe. Jej ciągły rozwój powoduje jednak, że z powodzeniem znajduje zastosowanie w budowie całorocznych domów jednorodzinnych.

Jak powstaje dom prefabrykowany?

W przypadku domów prefabrykowanych, zamiast budowy, w zasadzie można mówić o dwóch istotnych procesach – produkcji i montażu. 80-95% konstrukcji powstaje na hali produkcyjnej, natomiast na budowie jest ona jedynie łączona w gotowy budynek. Prefabrykacji podlega praktycznie wszystko – moduły zawierają ściany działowe, otwory pod stolarkę i elementy instalacji.

Domy prefabrykowane mogą powstawać z wykorzystaniem różnych rozwiązań technologicznych. W ujęciu ogólnym wyróżnia się dwie główne grupy:

  • domy prefabrykowane szkieletowe (szkielet drewniany lub stalowy),
  • domy prefabrykowane z keramzytobetonu lub betonu.

W pierwszym przypadku podstawowym elementem nośnym przegród jest szkielet drewniany lub stalowy. Jest on obijany z zewnątrz płytami OSB, MFP lub innymi, warstwowymi. Rolę wypełnienia ścian pełni zwykle wełna mineralna lub pianka PUR. Wykończenie elewacji jest tutaj praktycznie dowolne. W wariancie drugim podstawą konstrukcji jest rama stalowa wypełniona keramzytobetonem. Prefabrykaty są ocieplone wełną mineralną i zwykle wykończone tynkiem lub elementami drewnianymi. Przegrody wewnętrzne, niezależnie od zastosowanej technologii, zwykle wykonywane są z płyt GK.

Różne warianty wykończenia

Domy prefabrykowane są przekazywane inwestorowi w różnych wersjach wykończenia. W wariancie podstawowym można otrzymać budynek w stanie surowym zamkniętym – dom posiada ściany, okna, drzwi, bramę garażową oraz szlichty podłóg. Producenci oferują jednak szeroki wachlarz możliwości i za odpowiednią opłatą dostarczą prefabrykaty wykończone od zewnątrz i wewnątrz, a także wiele elementów wyposażenia domu. Możliwa jest więc realizacja domu prefabrykowanego pod klucz. W ofercie znanych na rynku firm można znaleźć zwykle od kilku do kilkudziesięciu gotowych projektów.

Prace montażowe

Konstrukcja domu prefabrykowanego montowana jest na uprzednio przygotowanym fundamencie. Tutaj, w odróżnieniu od domów stalowych, można wykorzystać różne technologie. Stosowane są płyty fundamentowe, ściany, słupy lub fundamenty prefabrykowane.

Konstrukcja domów prefabrykowanych, ze względu na wysoki stopień wykończenia, jest bardzo ciężka i wymaga zastosowania dźwigu. Montaż, czyli trwałe zespolenie poszczególnych elementów, zajmuje niewiele czasu – do dwóch tygodni. Wykończenie pod klucz natomiast wydłuża cały proces do 2–3 miesięcy. Jest to zdecydowanie szybsza metoda, niż tradycyjna budowa.

Elastyczność projektu domu z prefabrykatów

Budowa domów z prefabrykatów umożliwia stosunkowo swobodne łączenie wielu elementów w jedną spójną całość. Daje to szanse na tworzenie zróżnicowanych kształtów – nie tylko sześcianu lub prostopadłościanu, ale również brył na planie litery L lub C. Docenią to zwłaszcza posiadacze działek o nietypowym kształcie.

Czy dom z prefabrykatów będzie oszczędny?

Tak jak budynki stawiane w każdej innej technologii, również całoroczne domy prefabrykowane muszą spełniać wymagania zawarte w Warunkach Technicznych. Jak można przeczytać w artykule „Domy energooszczędne”, nowe wytyczne niemal gwarantują niskie nakłady na ogrzewanie i wymuszają zastosowanie nowoczesnych, efektywnych systemów grzewczych oraz wentylacyjnych. Dowolność w projektowaniu daje szansę na optymalne rozmieszczenie pomieszczeń, a co za tym idzie maksymalizację wykorzystania światła dziennego i energii cieplnej dostarczanej przez promienie słoneczne.

Ile kosztuje dom prefabrykowany?

Jak już wspominaliśmy we wcześniejszych artykułach, wybór technologii, w której zostanie zrealizowany budynek, nie decyduje o całkowitych kosztach inwestycji. Znaczące różnice pojawiają się jednak w ich rozłożeniu czasowym.

W przypadku domów prefabrykowanych wszystkie koszty inwestycji będzie trzeba ponieść w stosunkowo krótkim czasie. Przekłada się to jednak na oszczędności na roboczogodzinach ekipy budowlanej i wykończeniowej. Należy również pamiętać, że dobrze zaizolowany budynek pozwoli zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Technologie budowlane oferowane przez Platformę DS

Jeżeli interesują Cię nowoczesne technologie budowlane, sprawdź inne artykuły na naszym blogu. Opisujemy w nich różne metody, które w efekcie doprowadzą Cię do posiadania własnego domu. Wyjaśniamy również kluczowe pojęcia, by przybliżyć nowoczesne rozwiązania, które pomogą zaoszczędzić czas i pieniądze. Poprzez Platformę DS zamówisz szkielet stalowy budynku oraz odnajdziesz oferty dedykowane pozostałym pracom budowlanym i wykończeniowym.

Chcesz zbudować dom w oparciu o konstrukcję stalową? Skorzystaj z naszego formularza wyceny!