Domy modułowe – podstawowe cechy konstrukcji

  • by

Pojęcia domów modułowych i prefabrykowanych w wielu artykułach dość swobodnie stosowane są zamiennie. Jednak te dwie konstrukcje różnią się w kilku podstawowych aspektach. W uproszczeniu można powiedzieć, że każdy dom modułowy jest prefabrykowany, natomiast już nie każdy dom z prefabrykatów można nazwać modułowym. Technologia ich produkcji jest zbliżona, gdyż oba typy budynków powstają z elementów prefabrykowanych, natomiast w przypadku domu modułowego proces produkcji obejmuje więcej aspektów.

Różnica między prefabrykatem a modułem

Mianem prefabrykatu można określić każdy pojedynczy element budowlany, który po niewielkiej obróbce na placu budowy może zostać zamontowany w budynku. W przypadku domów będą to więc gotowe ściany wewnętrzne i zewnętrzne, stropy lub więźba dachowa. I to właśnie takie elementy przyjadą na budowę inwestora, gdy zdecyduje się on na budowę domu z prefabrykatów.

Moduł to natomiast gotowy element konstrukcji domu, który w całości transportowany jest na budowę. Inwestor otrzymuje więc całe pomieszczenia, z posadzką i stropem – pokój, łazienkę czy garaż. Na placu budowy są one jedynie łączone w jedną całość. Dom modułowy powstaje więc zaledwie z kilku, kilkunastu prostopadłościennych elementów.

Zastosowanie budownictwa modułowego

Budownictwo modułowe wielu osobom nie kojarzy się z całorocznymi “pełnoprawnymi” domami, a konstrukcjami tymczasowymi, obiektami użytkowymi (np. sklepami czy biurami), domkami letniskowymi czy nawet kontenerami mieszkalnymi. Nie jest to myślenie błędne, bo to właśnie z eksperymentów nad starymi kontenerami morskimi wywodzi się technologia domów modułowych. Budynki tego rodzaju nie muszą być jednak tymczasowe oraz mogą być wykorzystywane przez cały rok.

Podstawy konstrukcji domów modułowych

Tak jak już wspomniano, domy modułowe opierają się na elementach prefabrykowanych. Wyróżnić można konstrukcje szkieletowe (zazwyczaj w formie szkieletu drewnianego, rzadziej stalowego) oraz prefabrykaty z keramzytobetonu lub betonu. Szerzej o metodzie budowy przegród piszemy w artykule “Domy prefabrykowane całoroczne”.

Budynek jest stawiany na wcześniej przygotowanych fundamentach. Ze względu na mnogość stosowanych technologii, przygotowanie fundamentów należy skonsultować z producentem domu modułowego. W zależności od rozmiarów budynku wykorzystuje się bloczki betonowe, fundamenty prefabrykowane, stopy lub płyty wylewane.

Montaż elementów trwa bardzo krótko i jest stosunkowo czystym procesem. Poszczególne moduły są ustawiane obok siebie, a w przypadku domów piętrowych także jeden na drugim, a następnie zespajane. Prefabrykowane elementy są dopasowane, więc nie ma konieczności docinania komponentów na miejscu.

Poziom wykończenia budynku

Domy modułowe mogą być dostarczane w różnym stopniu wykończenia. Producent może, ale nie musi mieć w ofercie zdefiniowanych projektów całych budynków. Podstawą są kompleksowo wykonane moduły, które można łączyć w różnych ilościach i konfiguracjach. Wszystkie aspekty techniczne dopasowania modułów są określane na etapie przygotowywania projektu konstrukcji.

Sam moduł natomiast może zostać wykończony niemal „pod klucz” w fabryce. W pomieszczeniu montowane są wszystkie niezbędne instalacje i nic nie stoi na przeszkodzie by już na etapie tworzenia projektu zdecydować np. o kolorze ścian wewnętrznych czy elewacji.

Cechą charakterystyczną modułów jest fakt, że są one powtarzalne. Domy modułowe pod względem konstrukcji będą więc między sobą dość podobne. Nie będą jednak wyglądać tak samo – to od inwestora i projektanta zależy sposób zagospodarowania przestrzeni oraz połączenia poszczególnych elementów funkcjonalnych. Wbrew skojarzeniom, budownictwo modułowe nie wymusza płaskiej konstrukcji dachu – na rynku dostępne są projekty z dachem jedno i dwuspadowym, a także dużo bardziej złożone – oczywiście stopień skomplikowania bryły przekłada się na końcowe koszty.

Cena domu modułowego

Koszt budowy domu modułowego zależy od kształtu końcowego projektu. Ilość modułów, stopień ich wykończenia oraz poziom skomplikowania bryły mają decydujący wpływ na cenę dostarczanej przez producenta konstrukcji. Dom modułowy o powierzchni użytkowej 80 – 100 m2, prostej bryle i wykończeniu można nabyć za 200 – 250 tys zł. Do tego oczywiście należy doliczyć koszty przygotowania fundamentów oraz ewentualnych prac dodatkowych.

Nie są to jednak koszty wyższe niż nakłady na budowę tradycyjnego domu murowanego porównywalnej klasy. Ponadto, profesjonalna firma zajmująca się produkcją konstrukcji będzie w stanie przedstawić je od razu – natomiast przy tradycyjnej metodzie możliwe są duże zmiany kosztów już w trakcie prac. Należy jednak pamiętać, że będzie trzeba je ponieść w zdecydowanie krótszym czasie.

Czas trwania budowy domu modułowego

Czas prefabrykacji zamówionych modułów to zwykle około 2 miesięcy. W międzyczasie można na placu budowy wykonywać prace fundamentowe, dzięki czemu gotowa konstrukcja będzie mogła być zamontowana bez opóźnień. Montaż prostej konstrukcji modułowej to kilka dni, przy dobrej koordynacji prac podstawowe przystosowanie do mieszkania kolejne 2 – 3 tygodnie. Oczywiście wszystko zależy od wybranego projektu i stopnia skomplikowania wykończenia, ale slogan „dom w 3 miesiące” jest w tej technologii realnym zapewnieniem. Jest to jedna z najszybszych metod budowy domu.

Komfort i bezpieczeństwo

Czy dom modułowy nadaje się do zamieszkiwania przez cały rok, będzie ciepły i bezpieczny? Zdecydowanie tak! Pełnoprawny budynek wykonywany w technologii modułowej wymaga wszystkich standardowych pozwoleń budowlanych i musi spełniać wszystkie obowiązujące wymagania techniczne. Jest to więc w pełni funkcjonalny dom na lata.

W tej technologii można budować domy energooszczędne a nawet domy pasywne. Niskie zapotrzebowanie na energię pozwala na efektywne wykorzystywanie nowoczesnych, ekologicznych systemów grzewczych tj. np. pompy ciepła.

Czy dom modułowy to propozycja dla mnie?

Jeżeli zastanawiasz się, jaką technologię budowy domu wybrać, zachęcamy do zapoznania się z innymi artykułami na naszym blogu. Poprzez Platformę DS zamówisz szkielet stalowy budynku wraz z montażem oraz odnajdziesz oferty prac budowlanych i wykończeniowych.