Domy kanadyjskie – czym wyróżnia się ta technologia?

  • by

Domy kanadyjskie, czyli budynki powstające w oparciu o drewnianą konstrukcję szkieletową, to technologia nadal postrzegana w Polsce jako nowość. Niestety, jest również przez wiele osób kojarzona jako niezbyt godna zaufania. Wiąże się to z faktem, że gdy pojawiła się w Polsce, część firm oferujących takie konstrukcje wykonywała je niezgodnie z dobrymi praktykami, które pozwalają zbudować trwały, komfortowy dom. Na szczęście jakość usług obecnie wzrosła i wielu inwestorów jest zadowolonych ze swoich domów kanadyjskich. W tym artykule przedstawiamy pokrótce technologię budowy w oparciu o szkielet drewniany.

Budowa domu kanadyjskiego

Dom kanadyjski budowany jest zwykle na płycie fundamentowej. Dopuszczalne jest jednak ustawienie go na ścianach fundamentowych. Od wybranej technologii zależy konstrukcja podłogi. W przypadku płyty podłogę układa się bezpośrednio na gruncie, jeśli zastosowano ściany fundamentowe, konieczne będzie wykonanie przestrzeni wentylowanej.

Podstawowym elementem konstrukcyjnym domu kanadyjskiego jest drewniany szkielet, produkowany z wysokiej jakości drewna iglastego. Zbudowany jest z pionowych słupków w rozstawie osiowym co 40-60 cm. Łączone są one przy pomocy gwoździ z poziomą belką dolną oraz poziomami belkami górnymi (pierwszym, a następnie drugim oczepem).

Inaczej niż w domach ze stali, więźba dachowa w konstrukcji szkieletowej kanadyjczyka nie jest integralną częścią budynku. Może, ale nie musi być produkowana w tym samym zakładzie i montowana przez tą samą ekipę. Istnieją na rynku firmy, które specjalizują się w produkcji i montażu prefabrykowanych więźb dachowych, wykorzystywanych nie tylko w domach kanadyjskich. Powszechnie stosowane są dwa rodzaje konstrukcji dachowych – krokwiowa (w małych domach) i krokwiowo-jętkowa. Szkielet montowany jest do fundamentu przy użyciu specjalnych kotew.

Ściany zewnętrzne od strony zewnętrznej obijane są płytami OSB lub MFP, a następnie pokrywane wiatroizolacją. Przestrzeń wewnątrz szkieletu wypełniana jest wełną mineralną. Od strony wewnętrznej budynku układana jest folia paroizolacyjna oraz wykończenie w postaci płyt gipsowo-kartonowych. Ściany wewnętrzne wykańcza się również płytami GK. Instalacje chowane są w ścianach, montowane do rusztu technicznego.

domy kanadyjskie

Jakość produktu

We wstępie do artykułu wspomnieliśmy, że słaba jakość wykonania niektórych konstrukcji jest źródłem wielu negatywnych opinii o domach kanadyjskich. Szkielet drewniany domu kanadyjskiego powinien być wytwarzany z wysokiej jakości drewna iglastego. Standardem jest drewno suszone komorowo, czterostronnie strugane, oznaczane trzyliterowym symbolem KVH.

Zastosowanie takiego sposobu suszenia pozwala skutecznie wyeliminować z jego struktury szkodniki i grzyby. Tego typu drewno nie wymaga stosowania dodatkowych zabezpieczeń. Ochrony wymagają jedynie elementy zewnętrzne.

Wykończenie domu kanadyjskiego

Domy kanadyjskie wielu osobom kojarzą się jako konstrukcje w całości drewniane. Wykończenie budynku wykonywane jest jednak na wiele sposobów. Na konstrukcję ścian zewnętrznych można nałożyć wełnę mineralną i wykończyć całość przy użyciu szeroko znanych tynków mineralnych. Dom kanadyjski może również imitować dom z bali lub dom z cegieł – poprzez obłożenie szalówką półbalem lub cegłą klinkierową. Jeśli chodzi o pokrycie dachu, konstrukcja umożliwia zastosowanie dowolnego materiału.

Czy dom kanadyjski może być ciepły i komfortowy?

Domy kanadyjskie, jak wszystkie inne powszechnie stosowane konstrukcje, dostosowane są do obecnie obowiązujących przepisów i norm. Profesjonalnie zaprojektowany i rzetelnie wykonany budynek spełni wymagania Warunków Technicznych oraz definicję domu energooszczędnego. W tej technologii można wybudować również dom pasywny.

Konstrukcja domów kanadyjskich w żadnym stopniu nie ogranicza możliwości zastosowania nowoczesnych instalacji, które podnoszą komfort użytkowania budynku. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać w nich energooszczędne, zdalnie sterowane, efektywne urządzenia grzewcze, zamontować fotowoltaikę oraz wydajny system wentylacyjny z rekuperacją.

Czas i koszty budowy domu kanadyjskiego

Budowa standardowego domu kanadyjskiego, wraz z wykończeniem, trwa zwykle 3–4 miesiące. Można ją rozpocząć w zasadzie o dowolnej porze roku. Jedynymi pracami mokrymi na placu budowy jest bowiem przygotowanie fundamentów. Pozostałe etapy mogą być realizowane w technologii suchej.

Koszty budowy kanadyjczyka w dużej mierze zależą od wybranego projektu. Im wyższy poziom skomplikowania bryły, tym więcej pracy wymagać będzie przygotowanie szkieletu i jego montaż. Ponadto duży wpływ na wydatki będą mieć materiały wybrane do ocieplenia i wykończenia, a także wyposażenie. Jest to obecnie jedna z najtańszych metod budowy domu, porównywalna kosztowo z tradycyjnymi rozwiązaniami. Myśląc o budowie, inwestor może rozważyć obecnie kilka technologii, gdyż różnice cenowe nie wpływają znacząco na końcowy koszt budowy domu.

Alternatywa dla szkieletu drewnianego

Konstrukcja szkieletowa nie musi być wykonywana z drewna. Na Platformie DS zamówić można dostawę i montaż szkieletu stalowego, który pozwala na równie szybką budowę domu o bardzo dobrych parametrach cieplnych. Warto lepiej poznać domy ze stali, gdyż stanowią one alternatywę dla tradycyjnych budynków murowanych i dłużej obecnych na rynku domów kanadyjskich.

Chcesz zbudować dom w oparciu o konstrukcję stalową? Skorzystaj z naszego formularza wyceny!